Te dokumenty trzeba mieć wakacjach. Które przetłumaczyć?

Nawet w czasach największych kryzysów ludzie starają się realizować własne pasje, nie rezygnować z przyjemności. Podróżowanie to jedna z najbardziej popularnych pasji.

W związku z ograniczeniami dotyczącymi pandemii ten sezon wakacyjny jest inny od wszystkich, które pamiętamy. Wielkie biura podróży wstrzymują oddech, niektóre firmy hotelarskie, a wręcz i całe regiony stają przed tak dużym spadkiem liczby gości, że potrzebują wsparcia państwowego.

Jednak mimo dramatycznej sytuacji ludzie dalej chcą podróżować i chętnych do wakacyjnych wypraw nie brakuje. Jeśli jesteś jednym z nich i planujesz wyjazd jeszcze w tym sezonie musisz pamiętać, które dokumenty należy ze sobą zabrać. To oczywiste. Jednak czy warto mieć ze sobą także przetłumaczone kopie części z nich? Zdecydowanie, ponieważ tam dokąd się udajesz nie możesz oczekiwać, że te same dokumenty zawsze zostaną odpowiednio rozpoznane i odczytane.

Jakie dokumenty trzeba przetłumaczyć przed podróżą?

Paszport jest niezwykle ważny, ale często nie jest jedynym potrzebnym za granicą dokumentem.

Te dokumenty musisz mieć ze sobą

Paszport, dowód osobisty oraz wizy turystyczne to oczywiście obowiązkowe dokumenty i nie trzeba przygotowywać ich wersji w innych językach. Inaczej ma się sprawa z dokumentami dotyczącymi ubezpieczeń zdrowotnych. Tutaj warto zadbać o to by w razie kłopotu nie było kłopotów ze zrozumieniem przez nikogo tego co przysługuje ubezpieczonemu, oraz kto ponosi koszty świadczeń.

Jeśli wyjazd zaplanowany jest nie na wakacje a na dłużej, na przykład do pracy, lista dokumentów, które warto mieć przy sobie przetłumaczone rośnie. Na przykład jeśli będziemy starać się o pracę warto mieć ze sobą zaświadczenie o niekaralności, w przypadku wizyt związanych z edukacją – poświadczenia ukończenia szkół lub uczelni. Tego typu dyplomy i certyfikaty trzeba koniecznie przetłumaczyć na język kraju, do którego się udamy.

Przed każdym wyjazdem warto sprawdzić także gdzie na miejscu znajdują się polskie placówki dyplomatyczne, by w razie czego móc szukać porady i pomocy. Życzymy owocnych i bezpiecznych podróży!