Dziwne języki: jeśli myślisz, że polski jest trudny, poznaj tę listę!

Ucząc się nowych języków często narzekamy na trudne słownictwo, wyjątki, przypadki albo akcent. To jednak nic w porównaniu z systemem dźwięków, do których nasz aparat mowy nie jest przyzwyczajony, brakiem samogłosek albo zupełnie innym pojęciem czasu.

Większość z nas porusza się w dość spójnej rzeczywistości językowej, sprawa jednak znacznie się komplikuje gdy opuścimy europejski krąg. Tak zwane "dziwne języki" (dla ich użytkowników to nasze sposoby komunikowania się zasługują na takie miano) potrafią zaskakiwać na każdym polu.

dziwne języki

Przykładem może być język Hopi, który zupełnie inaczej pojmuje czas, niż nasza kultura: "Czynności nie kwalifikuje się do kategorii: dokonany, teraźniejszy i przyszły, lecz do zdarzeń, przewidywań i uogólnień" - piszą o nim dziennikarze portalu Focus.pl . Język Piraha natomiast ma jedynie 3 samogłoski, Nuxalk nie ma ich wcale!

Chcecie dowiedzieć się więcej? Przeczytajcie ich pełen tekst, a jeśli będziecie kiedykolwiek potrzebowali pomocy językowej, skontaktujcie się z nami!